Nixie-Dynamis och tak över huvudet

Efter att ha haft besök som bjöds på mat med bearnaisesås blev det lite äggvitor över som tillsammans med socker förvandlades till maränger idag.

Min son som bor ett stenkast bort ville ha hjälp med att sätta upp ett tak över ett trädäck som han tänkt förvandla till stenhuggarstudio. Igår borrade vi 8 hål för stolpar och åkte sedan och införskaffade cement och stolpskor. Det tog lite längre tid än beräknat så gjutningen flyttade vi fram en kalenderdag.

Idag, efter marängbaket gick jag ner i verkstan för att påbörja mitt nästa projekt som ska smycka tillvaron uppe i Nirvana. Jag kallar projektet för Nixie-Dynamis. Det som jag tänkt bygga är VU-mätare till högtalarna som visar hur mycket energi som finns i musiken. Jag kommer ha två Nixie-rör, som är elektronrör, till varje högtalare. De kommer att visa staplar som utgår från mitten och kommer lysa upp takt med musiken, precis som jag har på Apollon.

Jag har tänkt mig att de två Nixie-rören ska placeras inne i ett rör som har urfrästa slitsar så att man ska kunna se ljusstaplarna växa från mitten av röret ut mot kanterna. Jag fick slipa både insidan av stålrören från svetsskarven och ändarna på Nixie-rören där man förslutit rören vid själva tillverkningen för att de skulle få plats ordentligt. Jag var tvungen att vara lite kreativ när jag skulle slipa insidan av röret. Med ett aluminiumrör och en borrmaskin kunde jag få till det. Jag hann få till slitsarna och slipningen av rören innan det var dags att skifta fokus och hjälpa till med takbygget.

Efter att ha mätt upp var stolpskorna skulle placeras blandade vi cement med sand och krossad sten. Det vick åt tre säckar cement. Det går fort att skriva om det, men det tar mycket längre tid i verkligheten! Nu ska betongen brinna klart innan vi kan fortsätta. Det kommer att ta minst 48 timmar, så jag kan passa på att fortsätta med Nixie-Dynamis under tiden.